Všichni jsme před první terapií měli spoustu otázek. Svěřovat se s osobním trápením někomu cizímu chce odvahu. Nejtěžší je ale udělat první krok. Proto jsme dali dohromady vše, co by vás o první terapii mohlo zajímat, ať vám tento první krok můžeme co nejvíce ulehčit.

Je normální cítit nervozitu a mít pochyby

Jsou moje problémy pro terapii dost vážné? Jak je vůbec někomu vysvětlím? Sám se v tom nevyznám. A chci se s tím vlastně někomu svěřovat? Co když mě odsoudí? Řekne, že jsem blázen.

Napadly vás některé z těchto otázek? Nejste v tom sami. Cítit nervozitu, strach i úzkost je naprosto normální. Stejně tak jako neumět přesně popsat svůj problém. Terapeut je tady od toho, aby vám pomohl. Svou práci si vybral, aby pomáhal lidem, jako jste vy. Nikdy vás nebude soudit. Svěřit se můžete s čímkoliv.

Co se bude dít na prvním sezení?

Terapeut se vás nejdříve zeptá, co vás trápí a s čím přicházíte. Ale nebojte, nečeká vás žádný výslech. Je jen na vás, kolik toho řeknete. Důležité je, abyste se cítili bezpečně.

Je také úplně v pořádku, když nebudete znát přesnou odpověď. Proto na terapii chodíme – abychom se zorientovali ve svých pocitech a myšlenkách a našli cestu ke zlepšení. Terapeut vás k odpovědím postupně navede. Pro úspěch terapie je hlavně důležité, abyste byli upřímní a chtěli na sobě pracovat.

Někdy je téma jasné už od začátku a hned na prvním sezení ho začnete rozvíjet. Jindy se v něm budete nejdříve snažit společně zorientovat. Od toho, na co přijdete, se bude odvíjet další průběh terapie. S terapeutem se domluvíte, jak často by bylo dobré na terapii chodit, abyste své trápení vyřešili a dosáhli cíle, který jste si nastavili.

Před mojí první terapií jsem cítila podobnou nervozitu jako před zkouškou na vysoké. Budu vědět, co říkat? Nezhroutím se? Má to vůbec cenu? Ale jakmile to překonáte a sezení začne, všechno to z vás opadne. Na rozdíl od zkoušky vás nikdo nehodnotí a nemůžete říct nic špatně. Terapie se pro mě stala bezpečným místem, kde je prostor pro jakkoliv malé či velké obavy.
Před mým prvním sezením jsem měla smíšené pocity. Na jednu stranu jsem si říkala, jestli nejsem blázen, proč se tohle děje, proč nemůžu být „normální“ jako ostatní a vlastně si snažila najít důvod, proč to zrušit, že to přece zvládnu sama. Ale zároveň jsem věděla, že nezvládnu, potřebuji pomoc a doufala jsem, že tohle bude cesta k tomu, aby mi bylo lépe. S prvním terapeutem jsme si nakonec moc nesedli, ale neodradilo mě to a časem jsem si našla skvělou psycholožku, která mi moc pomohla.
 Hana Winkel
Hana Winkel
@chcibytvlcimak
To, že si člověk řekne o pomoc je často bráno tak, že se člověk vzdává, že to nezvládá a terapie je ten nutný poslední krok. Já to ale vnímám naopak, jelikož tím, že si člověk řekne o pomoc se odmítá vzdát a chce s tím něco dělat, i když ten první krok je fakt těžký. A o to víc, když člověk ví na vlastní kůži, jak je náročný si o pomoc říct.
Jana Albrechtová
Jana Albrechtová
@czechpsychologist
Pocitů před první terapií bylo spoustu. Nervozita. stud, strach. To všechno, ale stálo za přesvědčení, že to má smysl.

Jak se na první sezení připravit?

Abyste z terapie vytěžili co nejvíce, je dobré jí věnovat chvilku času před a po samotném sezení. Tady jsou naše tipy, jak se připravit:

  • Vyberte si klidné a pohodlné místo, kde se cítíte bezpečně a máte stabilní internetové připojení. Připravte si něco dobrého k pití a případně i kapesníčky.
  • Udělejte si čas půl hodiny před terapií a sepište si hlavní důvody, proč na terapii jdete. Popřemýšlejte nad tématy, která chcete probrat.
  • Nastavte si realistická očekávání. Někdo cítí velkou úlevu už po prvním sezení, u spletitých a hlubších problémů bývá cesta delší.
  • Udělejte si čas pro sebe i po terapii. Určitě se vám bude hlavou honit spousta myšlenek a po terapii budou některá uvědomění ještě doznívat.
Prvnímu setkání s klientem přikládám velký význam. Ptám se, jak dlouho v něm rozhodnutí jít do terapie zrálo, a co jej přesvědčilo, že teď je ten správný čas. Klienti bývají na prvním sezení často nervózní a plní pochybností. Proto začínám velmi pomalu a respektuji klientovy hranice. Nabízím možnost povídat si s vypnutou kamerou, případně si jen psát. Ubezpečuji, že v terapii neexistují nesprávné odpovědi, a mají právo říct cokoli, co je v tu chvíli napadne. Než si začneme povídat o tom, co je trápí, snažím se uvolnit atmosféru pozitivním “small talkem” o klientovi a jeho životě. Potom informuji, co mohou od terapie se mnou očekávat, a zajímají mě také klientovy preference – potřebuje, abych byl jako terapeut strukturovaný nebo spíše naslouchající? Stojí o úkoly k práci na sobě, nebo chtějí spolupráci ohraničit jen na naše sezení? Jakmile vše probereme, přichází prostor popovídat si o tom, co klienta trápí.
Mgr. Tomáš Fulop
Mgr. Tomáš Fulop
Jsem si vědoma, že první terapeutická sezení jsou pro klienty velmi náročná. Já je považuji za velký krok v cestě ke kvalitnějšímu životu. I přes počáteční strach se klient/ka díky terapeutické atmosféře může uvolnit, ventilovat důvody aktuálního zájmu o terapii a dát průchod svým často zadržovaným emocím. Po prvních sezeních většinou u klientů dochází k velké úlevě a nárůstu motivace v terapii pokračovat.
 Mgr. Ivana Chrtová
Mgr. Ivana Chrtová

Jak dlouho trvá terapeutické sezení?

Individuální terapie trvá 50 minut. To proto, aby vás terapeut nemusel kvůli dalšímu klientovi zastavit, když zrovna probíráte něco důležitého. Zároveň i terapeutové potřebují mezi sezeními na chvilku vydechnout.

Párová terapie je o něco delší. Trvá 90 minut, abyste vy i váš partner měli dostatek prostoru říct všechno, co vám leží na srdci.

Aby terapie fungovala, pomůžeme vám najít nejlepšího terapeuta

Pomocí krátkého testu vám pomůžeme najít někoho, kdo vám bude naslouchat, do 5 minut
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Naše terapeuty vybíráme pečlivě
Než se terapeuti připojí k naší komunitě, procházejí dlouhým výběrovým řízením, mají ověřené vzdělání a trénink.
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Pomůžeme vám najít toho nejlepšího terapeuta
Po krátkém testu vám ukážeme tři nejvhodnější terapeuty podle vašich požadavků.
Terapii doplníme videolekcemi
Terapii doplníme videolekcemi
S naším členstvím nabízíme 60 online videolekcí o duševním zdraví, které můžete kdykoli sledovat.
Zahájit test
Hedepy
Přihlaste se k odběru newsletteru Hedepy

Tipy, slevy, novinky

Přihlášením k odběru potvrzujete přečtení našich zásad zpracování osobních údajů.
Sledujte nás na @hedepycz
#Nebudtenatosami
Přejít na Instagram
https://www.instagram.com/p/CugmU_7I1tq/https://www.instagram.com/p/CteX4p4KAO9/
https://www.instagram.com/p/CoK7uEBrH1s/https://www.instagram.com/p/CwPUf68oNMT/
https://www.instagram.com/hedepycz
https://www.instagram.com/p/CsOFcQEomSK/https://www.instagram.com/p/CrySqzkofTa/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna